Nadeszła pora na podsumowanie roku 2015!

Podsumowanie roku 2015 - moje nagrody

Nasz Ośrodek realizował w poprzednim roku wiele działań zarówno dla młodzieży jak i osób dorosłych, przede wszystkim rodziców mających nastoletnie dzieci.  Były to  programy współfinansowane przez  Krajowe Biuro Do Spraw Przeciwdziałania Narkomani, Gminę Lublin oraz Urząd Wojewódzki.  Dlatego wszystko co działo się w Ośrodku było dla uczestników nieodpłatne (tak będzie również w 2016 roku).

Dla dorosłych prowadziliśmy: 

  •  zajęcia w ramach programu „Domowe Partnerstwo”, obejmujące wsparcie, pomoc psychologiczną i edukację skierowane do rodziców nastolatków. W jego ramach realizowaliśmy zajęcia grupowe oraz indywidualnie będące elementem poradnictwa rodzinnego,
  • warsztaty umiejętności rodzicielskich przygotowujące rodziców do wychowania dzieci bez stosowania przemocy,
  • program działań o charakterze edukacyjno-wspierającym dla rodziców i innych osób dorosłych pracujących zawodowo z dziećmi i młodzieżą,

Najwięcej działań skierowaliśmy do naszych najważniejszych podopiecznych – młodzieży, dla której prowadziliśmy:

  • grupowe zajęcia psychoprofilaktyczne tzw. Młodzieżowe Grupy Wsparcia,
  • konsultacje indywidualne,
  • grupy warsztatowe i zajęcia edukacyjne (m.in. pokonywanie nieśmiałości, rozwój psychoseksualny, radzenie sobie z negatywnymi zjawiskami w Internecie tzw. „hejt” i wiele innych),
  • warsztaty edukacyjne poświęcone profilaktyce tzw. „dopalaczy”,
  • Klub Młodzieżowy, w ramach którego młodzież rozwijała swoje umiejętności, zainteresowania, prowadziła ciekawe rozmowy, a także wzięła udział w zorganizowanych grach rozwijających umysł i wyobraźnię w ramach inicjatywy Let Me Out –  Pokój Zagadek, w zajęciach w Cytadeli Syriusz, w warsztatach z improwizacji teatralnej.

W ramach piątkowego Klubu Młodzieżowego organizowane były także wyjścia do kina, na filmy, których tematyka poruszała sprawy bliskie nastolatkom. Nasi Podopieczni mieli również okazję poobcować z kulturą w czasie wizyt w lokalnych jak i w warszawskich teatrach, oglądając sztuki tj.

  1. Ojciec Bóg (Teatr Polonia w Warszawie)  
  2. Medium (Teatr Kwadrat w Warszawie)
  3. Dr@cula Vagina Dentata  (Teatr Stary w Lublinie)
  4. Herkules i Stajnia Augiasza (Teatr im. J. Osterwy w Lublinie) 

Wymienione wyżej aktywności dały młodzieży możliwość kontaktu z żywą kulturą, a nie tylko z internetową rzeczywistością.  Były źródłem inspiracji, okazją do refleksji nad poruszanymi w trakcie zajęć tematami, które młodzi ludzie mogli odnieść do własnej sytuacji życiowej, przedyskutować je między sobą i z prowadzącymi, a także wzbogacić własną wyobraźnię i rozwijać swoje zainteresowania filmem i teatrem.

Wszystkie wyjścia sfinansowała nasza Fundacja z pozyskanych przez siebie środków. Podobne inicjatywy i jeszcze więcej planujemy dla młodych ludzi w tym  roku.

Ważnym wydarzeniem był również  wyjazd  młodzieży na Letni Obóz.  Jak co roku ,w wakacje został on zorganizowany dla podopiecznych z 3 ośrodków: lubelskiego, krakowskiego i bielskiego i miał miejsce  w Gołkowicach Górnych, leżących w pięknych rejonach Starego Sącza.  Był to niezwykle intensywny czas poświęcony samorozwojowi, ale i zawieraniu nowych znajomości.  Lubelska młodzież zintegrowała się  z rówieśnikami z dwóch innych ośrodków Fundacji Praesterno. Wspólnie uczestniczyli oni w warsztatach i zajęciach prowadzonych przez zaproszonych gości – profesjonalistów z różnych dziedzin i ludzi z pasjami, którzy zechcieli podzielić się  tym, co potrafią najlepiej.

A byli to m.in.:

Rafał Simonides – mistrz świata w tajskim boksie i trener reprezentacji Polski;

Weronika Kot – na co dzień zajmująca się kinematografią i filmem, kierownik produkcji, znana m.in. z takich produkcji jak Miasto 44 i Bogowie;

Dawid Zmuda – redaktor naczelny w Radio Białołęka oraz portalu Scena Myśli;

Michał Kraus – Dyrektor ds. PR i marketingu.

Ale to nie wszystko – sami obozowicze prezentowali swoje szczególne umiejętności!

Podczas obozu były organizowane były również wycieczki zarówno dla osób wytrwałych wydolnościowo, którzy spacerowali po górach oraz dla chcących poznać okolicę i skorzystać z możliwości dobrej zabawy- wycieczka do Krynicy Górskiej z atrakcjami. Osoby, które chciały zostać na terenie obozu uczestniczyły w warsztatach oraz oddały się błogiemu wypoczynkowi.  A wieczorami…. wieczorami wszyscy spotykali się  przy ognisku, nie tylko, żeby upiec kiełbaskę, ale i  pośpiewać,  porozmawiać, po prostu pobyć ze sobą.

Powakacyjne miesiące przyniosły dużo optymizmu na kolejny okres pracy. Fundacja Praesterno zainwestowała w rozwój zawodowy pracowników Ośrodków lubelskiego, małopolskiego i śląskiego. Przed nami kolejne  szkolenia, dzięki którym podnosimy nasze kwalifikacje, aby świadczona przez nas pomoc była jeszcze bardziej efektywna.  Dlatego też przygotowaliśmy nowy, ulepszony plan pracy oraz wizję dalszego  rozwoju Ośrodków Fundacji. Do dnia dzisiejszego prowadzimy rekrutacje w szkołach wychodząc naprzeciw problemom, które mają młodzi ludzie oraz ich rodzice. Współpracujemy z pedagogami oraz psychologami szkolnymi.

Rok 2016 zaczynamy z uśmiechem na twarzy i z zapałem do działania.  Sobie i Wam życzymy skutecznej pracy w Nowym Roku!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.